Campionatul Naţional de Gimnastică Ritmică de la Constanţa ne aduce doar veşti bune !
Evenimentul a avut loc între 27 şi 29 Iunie 2014 şi a avut o amploare remarcabilă, având ca participante 170 de mici gimnaste din întreaga ţară.

Delegaţia Clubului CSU Braşov a participat la categoria „Mica Gimnastă – proba de individual” cu sportivele Zaharia Carolina şi David Ioana, alături de încă 26 de alte sportive.
David Ioana a obţinut aceeaşi notă cu sportiva clubului CSM Ploieşti, dar din cauza faptului că aceasta din urmă a avut o execuţie mai amplă, urmarea a fost clasarea pe locul 5 a sportivei noastre. Ioana a reuşit astfel să se califice între primele 6 sportive care vor participa la Cupa României.

La categoria Mica Gimnastă – proba de ansamblu, clubul nostru a participat cu următoarele componente: David Ioana, Zaharia Carolina, Chiriac Ştefania, Cozma Alexia, Căbuz Patricia, Coteanu Andreea şi Panaite Riana.
Competiţia nu a fost deloc uşoară, lupta derulându-se strâns cu încă 12 ansambluri din ţată.
Fetiţele noastre au reuşit calificarea pe locul 6, ceea ce înseamnă că la această probă Cupa României le aşteaptă şi pe ele.

La categoria a IV-a au participat 79 de sportive şi 10 echipe.
Echipa noastră a avut o evoluţie fantastică, reuşind astdel să obţină pentru al doilea an consecutiv titlul de Vicecampioane Naţionale ale României!
Sportivele care ne-au reprezentat au fost: Anton Rebeca, Lipianu Raluca, Popa Ruxandra, David Mara, Urdea Miruna şi Marinaş Mădălina.
Cea mai valoroasă componentă a noastră a fost Rebeca Anton, care a obţinut locul 3 la individual compus.
La fel de valoroasă a fost şi Raluca Lipianu, care s-a calificat pe locul 6.
Ambele sportive vor participa la Cupa României.

În finala pe obiecte s-au calificat 3 sportive.
Anton Rebeca a cucerit 3 medalii de argint, devenind Vicecampioană Naţională la fără obiect, coardă şi panglică.
Lipianu Raluca a cucerit un bine meritat loc 6 la exerciţiul cu cerc, iar Popa Ruxandra un loc 8 la exerciţiul cu panglica.