Sâmbătă - 14 Februarie, Olimpia CSU Braşov a disputat în deplasare meciul cu BCM Danzio Timişoara.
Partida a fost câştigată de gazde cu scorul 78 - 70 ( 15 - 16, 26 - 15, 13 - 22, 24 – 17 ).

Meciul a debutat perfect pentru noi, fetele noastre conducând cu 11- 3 după numai cinci minute de joc.
Coordonate foarte bine din teren de Pesovic, timișorenele au revenit în joc, însă la finalul primului sfert Olimpia conducea cu un punct avans, scor 16 - 15.
În următoarele zece minute de joc Jones și Compania nu au mai fost la fel de precise, au ratat mult și astfel Timișoara a intrat la cabine în avantaj de zece puncte, scor 41 - 31.
După pauză, elevele pregătite de Dan Calancea și Nenad Marinkovic au intrat foarte hotărâte în teren și au câștigat sfertul trei cu scorul 22 - 13, astfel că înainte de ultimele zece minute de joc scorul era 54 - 53 pentru formația de pe Bega.
În ultimul sfert s-a mers cap la cap, cele două echipe alternând la conducerea jocului.
Din păcate, în ultimele trei minute, oboseala și-a spus cuvântul în tabăra brașovencelor iar Pesovic și Compania s-au desprins decisiv.
La final tabela de marcaj etala scorul 78 - 70 pentru Timișoara, care obține astfel o victorie mare în fața Brașovului.

Carla Bartee a terminat jocul cu un double-double, 23 de puncte înscrise și 15 recuperări.
Pentru Olimpia au mai punctat: Britney Cimone Jones - 16 puncte, Gabi Irimia și Zorica Mitov - câte 13 puncte fiecare și Sonia Ursu - 5 puncte.
De partea cealaltă Pesovic a fost cea mai bună marcatoare , cu 20 de puncte. Pentru Timișoara au mai punctat Stoedin – 14 puncte, Krnjetin - 13, Karakasevic - 12, Maksimovic - 9, Dumitrache și Jovovic - câte 5 puncte fiecare.

„A fost un meci greu, așa cum mă așteptam. Timișoara este o echipă puternică, însă puteam să câștigăm astăzi. Am început foarte bine jocul, dar în sfertul doi am făcut prea multe greșeli.
Sfertul al treilea a fost excelent pentru noi. Timp de zece minute am jucat așa cum trebuia să jucăm. Ne-am apărat foarte bine și am reușit în faza de atac să marcăm din schemele pe care le-am exersat la antrenamente.
Din păcate, pe final de meci ne-a lipsit prospețimea și am făcut prea multe cadouri. Trebuie să mergem înainte, să ne recuperăm cât mai repede și să facem un meci foarte bun împotriva celor de la Arad.”
~ a declarat Antrenor Dan Calancea la finalul jocului

În runda următoare fetele noastre se vor confrunta cu formaţia celor de la Univ. Goldis ICIM Arad.